IT segment už dávno nie je len výsadou mužov. Svet informačných technológií čoraz viac dobýjajú aj ženy. Oceňujú najmä časovú flexibilitu, ktorá k tejto práci neodmysliteľne patrí.

IT sféra zlákala aj Máriu Gabrielu Bartovú a Dagmar Fazekašovú. Obe nám porozprávali, čím si ich táto práca získala, v čom ich prekvapila, ale aj to, ako sa k nej vlastne dostali.

Čo ste vyštudovali? Bol to IT obor alebo niečo iné?

Mária: Vyštudovala som pedagogický smer anglický jazyk a literatúru, pričom ma to ťahalo najmä k práci s deťmi so špeciálnymi potrebami. K IT svetu som mala tak nejak prirodzene blízko. V každej spoločnosti, kde som pracovala, som sa dostávala do styku s novými systémami a aplikáciami, ktoré som testovala, nastavovala, upravovala. Takto som sa postupne včleňovala do IT prostredia. Pre mňa to bol prirodzený pracovný vývoj.

Dagmar: Vyštudovala som úplne niečo iné, a to obchod a podnikanie. Zamerala som sa na všeobecné účtovníctvo. Do IT ma nasmerovala moja šéfka, nakoľko sme sa poznali z predošlej práce. Vedela, že ovládam nemčinu a účtovníctvo a zrovna takúto kombináciu potrebovali.

Na akej pozícii v súčasnosti pracujete? Ako dlho pracujete v sfére IT?

Mária: Aktuálne pracujem na manažérskej pozícii, na ktorej sa spája funkcia LUM (Local Unit Manager), vedúceho tímu a zároveň som aj zástupkyňou konateľa spoločnosti v úseku Software Service. V IT oblasti pracujem už približne 5. rok.

Dagmar: Momentálne pracujem na pozícii IT Tester, no pomaly sa idem zaúčať na pozíciu Test Analytik. V UGSC pracujem momentálne presne 2 roky a 1 mesiac.

Je niečo, v čom vás práca v IT prekvapila?

Mária: Už od začiatku som bola príjemne prekvapená atmosférou, ktorá vládla v tíme. Kolegovia sú priateľskí, srdeční a veľmi nápomocní, veľmi nápomocní. Pracovná klíma je pohodová a priateľská. Ak to porovnám s inými spoločnosťami, kde som predtým pôsobila, je to veľký rozdiel – samozrejme v pozitívnom slova zmysle.

Dagmar: No prekvapila ma v mnohých veciach, keďže všetko bolo pre mňa nové. Ale len v tom pozitívnom zmysle.

Vnímate IT segment ako doménu mužov? Ako hodnotíte svoj súčasný pracovný kolektív?

Mária: IT ako doména mužov je mýtus. Žena v IT sa už nepokladá za bájneho jednorožca alebo mimozemšťana, čo vychádzalo najmä zo stereotypu, že ženy a technológie sa k sebe nehodia. Ženy v IT okrem iného prinášajú do pracovných tímov emócie, empatiu a komunikačné schopnosti. Nezriedka obsadzujú seniorské technické pozície a pôsobia aj na manažérskych postoch. Pracovný kolektív je vynikajúci. Kolegovia sú veľmi nápomocní, nestretla som sa s nijakými predsudkami. Zmiešané tímy žien a mužov majú priaznivý efekt nielen na výsledky, ale aj na pracovnú atmosféru. Kvalita práce predsa nezávisí od pohlavia, ale od pracovných návykov, disciplíny, motivácie pracovať na sebe, tímovosti ale aj od otvorenej komunikácie. Preto je takýto kolektív pre mňa lepší, ako čisto ženský.

Dagmar: Popravde vždy som si myslela, že v tomto segmente sú viacmenej muži, ale po nástupe do tejto firmy som bola milo prekvapená, koľko veľa žien tu na IT pozíciách pracuje. Myslím si, že už je to také vyrovnané. Môj kolektív, s ktorým pracujem či už na Slovensku alebo v Rakúsku, je úžasný. Za mňa môžem fakt povedať, že s takouto súdržnosťou som sa v mojich predošlých prácach nestretla. Začína to našim skvelým konateľom a pokračuje to cez moju teamleaderku až po kolegov. Všetci sú naozaj úžasní a to sme zmes naozaj rôznych pováh.

Cítite, že ako žena máte v tíme/práci odlišné postavenie ako vaši mužskí kolegovia?

Mária: Vôbec necítim, že ako žena by som mala mať iné či odlišné postavenie. Spolupracovníci sa ku mne správajú rovnako ako ku každému inému kolegovi.

Čo považujete za TOP3 výhody práce v IT?

Mária: Práca v IT oblasti poskytuje množstvo výhod, pre mňa by sa v TOP 3 umiestnili tieto benefity: flexibilný pracovný čas, home office, perspektíva neustáleho vzdelávania a rastu.

Dagmar: Určite perspektíva kariérneho rastu ako aj možnosť rozvíjať sa a učiť sa stále niečo nové.

Aké benefity v UNIQA GSC sú pre ženy z vášho pohľadu najprínosnejšie?

Mária: Mnohé zo žien sú matkami, ktoré musia skĺbiť pracovné povinnosti s potrebami rodiny. V tomto smere je práca v IT oblasti otvorenejšia. Keďže aj ja sama som matka, najviac oceňujem flexibilný pracovný čas a 100% home office. Nemusím sa stresovať, ak sa dieťa necíti dobre. Môžem zostať doma a zároveň pracovať. Okrem toho čas, ktorý som strávila cestovaním do práce, môžem využiť efektívnejšie a rozdeliť ho medzi rodinu a prácu.

Dagmar: No pre mňa ako matku je najväčšou výhodou flexibilný pracovný čas. Pracujem z domu a tak si dokážem rozdeliť deň tak, aby som stihla zaniesť a vyzdvihnúť dieťa zo školy, či v prípade potreby si odbehnúť niečo vybaviť. Ďalej je to určite vyplácanie 13. – 14. platu, čo je v dnešnej dobe naozaj niečo výnimočné, už aj s ohľadom na rastúce náklady nielen pre zamestnancov ale i firmu. A samozrejme akcie pre pracovníkov firmy a aj naše rodiny.

Čo by ste odporučili ženám, ktoré rozmýšľajú nad zmenou práce a zvažujú IT segment?

Mária: Nech nemajú obavy z nového a nepoznaného. Netreba sa báť, ak nemáte vyštudovaný odbor – doučíte sa. IT poskytuje mnoho oblastí, ktoré by vám určite sadli, treba si len vybrať. Je potrebné odložiť predsudky a umlčať vnútorného čertíka, ktorý nahlodáva vašu sebadôveru, že sa na to nehodíte – je to hlavne o osobnej motivácii a disciplíne.

Dagmar: Aby sa nebáli vyskúšať to, pretože budú určite milo prekvapené, tak, ako som bola aj ja. Každá práca sa dá naučiť, človek len musí chcieť. Tiež som sa na začiatku veľmi bála, že to nepôjde, že pracovať v rôznych programoch bude ťažké, no vďaka skvelým kolegom sa všetko dalo zvládnuť a dnes by som túto prácu nemenila za nič na svete.

Pošlite svoj životopis
a pridajte sa k nám

Pozrite si dostupné pracovné pozície
DSC02278-Edit-min (1)